Director's message


English

Dear Students,

As we all know, our country and all the countries of the world are going through a difficult time and perhaps when we look back years later, we will understand better what a difficult test humanity has gone through. In order to get through these troubled days with minimal damage, the measures taken by our government are of vital importance. Each individual has very important duties in the implementation of these measures. I would like to thank each of you individually for the mature attitude and cooperation you have shown in this matter.

Where all institutions, which ensure the execution of the social order, are affected, the education sector is also deeply affected in this process. For this purpose, YÖK has taken the decision to implement distance education for a certain period of time in order to continue education in universities. Although it is not known how long this process will continue, it is certain that it will be shortened by the implementation of strict measures. We have mobilized all our opportunities for the roadmap determined by YÖK to be sustainable. Our university tries to take all precautions and ensure the continuity of education against the Corona Virus Pandemic, which is experienced as a country.

We have started our lessons on STIX. You have to follow the lessons given regularly every week and send your assignments over STIX. If you have any questions, you can reach your advisors or course teachers via e-mail or STIX. Our contact e-mail addresses;

dilek.batursecer@uskudar.edu.tr

yesim.cetin@uskudar.edu.tr

omarhannan.horo@uskudar.edu.tr

nasibadosmuradova@gmail.com

ahlemslama@hotmail.com

aykutburakaktas@yahoo.com

pelin.onal@uskudar.edu.tr

maryam.zareiii@gmail.com

kerembasaran94@gmail.com

suzana_sharairi@hotmail.com

pouyabornaki@gmail.com

elmira.shahghasempour@yahoo.com

guzalia-09@mail.ru

elifnur_dayioglu@hotmail.com

frida.hasoumi@gmail.com

Yusef66moosavi@gmail.com

alanhoca@gmail.com

tulgairem@gmail.com

kerim.sarı@uskudar.edu.tr

duncanscott.chesley@uskudar.edu.tr

wirdani.bintimohdyusoff@uskudar.edu.tr

esra.uzmez@uskudar.edu.tr

merve.ekici@uskudar.edu.tr

 

Despite all the troublesome processes, I believe and trust that we will overcome all difficulties as a nation. My request is that you, the most important part of education, to establish cooperation with us in harmony and to ensure its continuity. In addition, during this period, you should keep your motivation high, and follow the recommendations of the Ministry of Health and also, please do not leave your home unless necessary.

I wish you and your families healthy days.

 

Turkish

Sevgili Öğrencilerim,

Hepimizin bildiği üzere ülkemiz ve tüm dünya ülkeleri zorlu bir sürecin içerisinden geçmekte ve belki de yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda insanlığın ne kadar zorlu bir sınavdan geçtiğini daha iyi anlayacağız. İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı günleri en az hasarla atlatabilmek için Devletimizin aldığı tedbirler hayati önem taşımaktadır. Bu tedbirlerin hayata geçirilmesinde her bir bireyin üzerine çok önemli görevler düşmektedir. Bu konuda göstermiş olduğunuz olgun tavır ve işbirliği için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Sosyal düzenin yürütülmesini sağlayan tüm kurum kuruluşların etkilendiği bu süreçte eğitim sektörü de derinden etkilenmektedir. Bu amaçla YÖK, üniversitelerde eğitimin devam ettirilebilmesi için belirli bir süre derslerin uzaktan eğitimle yapılması kararını almıştır. Bu sürecin ne kadar süreceği bilinmemekle beraber alınan sıkı önlemlerin hayata geçirilmesiyle kısalacağı kuşkusuz kesindir. YÖK’ ün belirlediği yol haritasının sürdürülebilir olması için tüm olanaklarımızı seferber etmiş bulunuyoruz. Üniversitemiz, bu sorumluluk bilinciyle ülke olarak yaşanan Korona Virüs Pandemi’sine karşı tüm önlemleri almaya ve eğitimin sürekliliğini sağlamaya çalışmaktadır.

Derslerimize STIX üzerinden başlamış bulunmaktayız. Her hafta düzenli olarak verilen dersleri takip etmeniz ve ödevlerinizi yaparak yine STIX üzerinden göndermeniz gerekmektedir. Herhangi bir sorunuz olduğunda danışman öğretmenlerinize veya ders öğretmenlerinize e-mail veya STIX yolu ile ulaşabilirsiniz. İletişim e-mail adreslerimiz;

dilek.batursecer@uskudar.edu.tr

yesim.cetin@uskudar.edu.tr

omarhannan.horo@uskudar.edu.tr

nasibadosmuradova@gmail.com

ahlemslama@hotmail.com

aykutburakaktas@yahoo.com

pelin.onal@ uskudar.edu.tr

maryam.zareiii@gmail.com

kerembasaran94@gmail.com

suzana_sharairi@hotmail.com

pouyabornaki@gmail.com

elmira.shahghasempour@yahoo.com

guzalia-09@mail.ru

elifnur_dayioglu@hotmail.com

frida.hasoumi@gmail.com

yusef66moosavi@gmail.com

alanhoca@gmail.com

tulgairem@gmail.com

 

Yaşanan tüm sıkıntılı süreçlere rağmen millet olarak tüm zorlukların üstesinden geleceğimize inancım ve güvenim tamdır. Sizlerden ricam eğitimin en önemli ayağını oluşturan sizler bizlerle uyum içerisinde iş birliği kurmanız ve bunun sürekliliğini sağlamanızdır. Ayrıca bu dönemde motivasyonunuzu yüksek tutmanız, Sağlık Bakanlığının önerilerine uymanız ve lütfen gerekmedikçe evinizden çıkmamanızdır.

Sizlere ve Ailelerinize Sağlıklı Günler Dilerim.

Watch our video